[:et]
10. juulist 15. augustini Tapa Linnaraamatukogu teenindusosakonnas “Naiskodukaitse 90. aastapäeva fotonäitus”.
Naiskodukaitse Viru ringkond alustas organisatsiooni 90. aasta juubeli tähistamist fotonäitusega, mis avati Tartu rahu aastapäeval, 2. veebruaril Lääne-Virumaa Keskraamatukogus Rakveres.
Kuna tegemist on rändnäitusega, siis jõuab see septembrikuuni ringelda kõikides suuremates asulates ja päädib aastapäeva tähistamisega. Ajavahemikus 10. juulist kuni 15. augustini eksponeeritakse näitust Tapa linnaraamatukogus.
Rakveres fotonäitust avades ütles Viru ringkonna esinaine Inna Läll, et igal näitusel oleval pildil on oma lugu. Kui asjaosalistel oleks võimalik näitusel fotode juurde seletusi anda, võiks igaühest pika ja põneva jutu rääkida. Juba neist 16 fotost võib teha lühikokkuvõtte — Naiskodukaitse on põnev!
2. septembril 1927. a loodi Kaitseliidu ülema käskkirjaga Kaitseliidu eriorganisatsioon Naiskodukaitse. Viru ringkond taasasutati 4. detsembril 1997, sellest saab tänavu 20 aastaringi.
Naiskodukaitse loodi Kaitseliidu juurde eesmärgiga kaasata Kaitseliidu abistamise kaudu ka naised riigikaitselisse tegevusse.
Naiskodukaitse on Eesti riigikaitsesüsteemis omamoodi fenomen, pea 2500 liiget koondav vabatahtlik naisorganisatsioon kaasab igas vanuses naisi kõikvõimalikelt elualadelt.
Kõikidele naiskodukaitsjatele, kes soovivad, leitakse tema oskustele, võimetele ning eelistustele vastav ametikoht Kaitseliidu ettevalmistatavates üksustes. Mitmed naiskodukaitsjad on võtnud ka vabatahtlikult kaitseväekohustuse. Lisaks panustavad naiskodukaitsjad kõikvõimalikesse riigikaitselistesse ja heategevuslikesse projektidesse (nt veteranide toetuskampaania „Anname au!“, mitmeid aastaid kudumite saatmine välismissioonidel teenivatele Eesti kaitseväelastele ja võitlejatele Ukrainas).
Ühiskondlikus mõttes on Naiskodukaitsel üle terve Eesti äärmiselt oluline roll. Kuna Naiskodukaitse liikmeid elab sõna otseses mõttes igas Eesti külas, on kogu Eesti kaetud isamaaliselt meelestatud ja igas olukorras hakkama saavate naistega. Liikmed on tihti ka kohalikes kogukondades aktiivsed elu eestvedajad.
Käesolev näituseprojekt kannab sõnumit, et Naiskodukaitse katab ühtse ja aina tiheneva turvavaibana kogu riiki ning tagab selle, et meie linnades ja külades elaksid kodanikud, kes oskavad ise erinevates olukordades toime tulla, aidata oma perekonda ja tuttavaid ning kes aitavad läbi selle suurendada keskkonna turvalisust ja elanikkonna teadlikkust.
Riik saab toetada ja luua võimalused, aga inimene ise valmistub, õpib, teeb plaane ja vajadusel tegutseb. Naiskodukaitsjad kaitsevad ennast, oma kodu ja perekonda ning teevad seda teadlikult ja organiseeritult!
Kohtumiseni näitusel!
Seidi Lamus-Tšistotin
Naiskodukaitse Viru ringkonna avalike suhete grupi juht
[:]