Laupäeval, 8. juunil 2013 avame raamatukogu uksed kell 9.00 – ootame kõiki suurele vanaraamatu laadale, kuhu paneme välja kõik need vanemad ja uuemad raamatud, mis meil on üle jäänud, et siis kogutud raha eest uusi ja nõutumaid osta. Valikus on ilukirjandust, luuleraamatuid, teatmekirjandust (aiandus-mesindus, kokaraamatud jm) ning hulgaliselt lasteraamatuid. Võimalus on osta ka vene- ja saksakeelseid raamatuid. Raamatukogu jääb avatuks kella 14-ni.
PS. Kui kellelgi on soovi ja võimalust toetada raamatukogu uute raamatute ostmisel, siis selleks saab teha sihtotstarbelise rahalise toetuse. Täpsema info saab raamatukogust (tel 323 2080; e‑post ).
„Küll sul on hea töökoht! …
… Terve päeva saab raamatuid lugeda.“ See korduvalt kuuldud lause pani mind mõtlema, millisena paistab raamatukogu lugejale. Tunnistan, et raamatuid saab ja tulebki lugeda, aga kodus oma napi vaba, tavaliselt uneaja arvelt. Kuigi raamatukogu on maagiline paik, ei ilmu ega kao miski võluväel. Meie töö on paljuski silmale nähtamatu.
Raamatukokku saabuvad raamatud erinevaid teid pidi: tellime-ostame hulgilaost, head inimesed annetavad meile raamatuid ning oleme valinud teavikuid ka Eesti Hoiuraamatukogust.
Raamat on jõudnud kogusse, mis saab edasi? Raamat töödeldakse raamatukogunduslikult: ta saab endale originaalse numbri (vöötkoodi), raamatukogu aadressi (kohaviida) ning talle lüüakse sisse templid, mis kinnitavad tema kuulumist Tapa linnaraamatukogu raamatute hulka. Vahel on vaja raamatut puurida või klammerdada ning peaaegu alati saab ta uue kilest ülikonna, et ta ilusam ja puhtam seisaks. Aga ikka peab lugeja ootama, sest raamat on vaja kanda ka elektronkataloogi, et teda oleks võimalik arvuti vahendusel laenutada. Lisaks hinnale, vöötkoodile ja osakonnale saab iga raamat hulgaliselt märksõnu ja muid teda iseloomustavaid märkusi, et huvilised vajadusel ikka selle kõige õigema ja sobivama raamatu üles leiaksid. Kõike seda, mida raamatukoguhoidjad raamatu ja tema autorite kohta on lisanud, saab vaadata Tapa linnaraamatukogu ja tema harukogude ühisest elektronkataloogist RIKSWEB. Sinna pääseb raamatukogu kodulehelt: www.tapa.lib.ee. Elektronkataloogi lisavad Tapa valla raamatukogude töötajad ka koduloolisi artiklikirjeid ajalehest Virumaa Teataja ning Tapa valla lehest Sõnumed. Mõlemaid ajalehti bibliografeeritakse jooksvalt ning retrospektiivselt e tagasiulatuvalt.
Tihedamalt raamatukogu külastavad lugejad on tähele pannud, et raamatukogu esimesel korrusel toimub viimase kuu jooksul tihe ilukirjanduslike raamatute ühest kohast teise liigutamine. Võtsime ette vanade kogude uuendamise. Selleks koostasime pika nimekirja värskendamist vajavatest raamatutest ning ühel aprillipäeval külastasime Eesti Hoiuraamatukogu. Nüüd tegelebki raamatukogurahvas sellega, et meie riiulitel oleksid ka vanemad raamatud kena väljanägemisega ning kutsuksid end taasavastama. Selleks on vaja vanad raamatud riiulitest kokku koguda ning täpselt samasuguse vastu välja vahetada, mis tähendab jällegi raamatute töötlemist-kiletamist ning ka elektronkataloogi kirjete kontrollimist- täiendamist.
Kui raamat on oma aja raamatukogus ära elanud või on teda liialt mitmes eksemplaris, siis kustutatakse ta kataloogist ning kantakse maha. Hea õnne korral saab raamat teise võimaluse ning satub meie vana raamatu müügi riiulisse või vanaraamatu laadale. Raamat, mis on lugejaid aastaid usinalt teeninud võib-olla aga nii kulunud, et talle kindlustatakse vanaduspuhkus vanapaberit töötlevas jäätmejaamas. Tapa linnaraamatukogu teenindusosakonnas leiab teise võimaluse saanud raamatuid riiulilt „Vana raamat – hea hinnaga“. See valik täieneb pidevalt.
Kohtume raamatukogus!
Tapa linnaraamatukogu komplekteerija
Mae Mitt