18. novembrist 30. detsembrini Tapa linnaraamatukogu teenindusosakonnas näitus Kodulinna mosaiik.
Näitus poetiseerib nostalgilisi vaateid Võru linna vanadele puumajadele ja õuedele. Piltidest õhkub kaduviku nukrust — mitmed mälestusi tulvil majad on praeguseks juba lammutatud või tundmatuseni ilmet muutnud. Teisalt annab näitus nii võrulastele kui linna külalistele võimaluse vaadata Võru vanalinna hoopis uue pilguga ja hinnata selle miljööväärtuslikkust.
Tatjana Kutsjuba on põline võrumaalane, hariduselt filoloog. Esimesed katsed väljendada oma mõtteid kujundlikus vormis jäävad 90-ndate aastate algusesse. 1993. a toimus esimene näitus Võru Koduloomuuseumis. Viimasel ajal on Kutsjuba iseõppijana jõudnud digigraafika paeluvasse maailma, mille kaudu on leidnud sobiva väljundi oma mõtete, suhtumiste ja emotsioonide teostamiseks. Ta armastab välja töötada piltide sarju. See annab kunstnikule võimaluse lahata sama teemat värvi ja vormi kaudu uuest vaatenurgast. Kutsjuba tööd on mõtisklused, dialoogid iseendaga.
Südamelähedaseks teemaks on kodulinn Võru oma vanade majade, õuesoppide ja tagahoovidega. Oma piltides tahan näidata, et iga hoonet nagu iga inimestki ümbritseb oma väli. Mida vanem on maja, seda rohkem on ta kogunud endasse mälestusi, saladusi, täitumata igatsusi, mis jõuavad meieni ja mõjutavad meid. Selles peitubki nostalgiline igatsus külastada neid paiku ja tunda sügavat rahulolu sellest, et need kohad seovad meid olnuga ja annavad jõudu edasi elamiseks.
„Oma töödes toetun sümbolitele. Lemmiksümboliteks on:
- Taevaredel – inimese elutee ja eluaja sümbol. Ronimine redelit mööda on ohtlik ja riskidega seotud. Redel on kitsas ja sa oled seal üksi. Abi pole kusagilt loota – tee on sinu valik. Aga kui oled sihikindel, jõuad eesmärgini.
- Ajakell – mõtted ajast, elust, surmast ja sellest, kuhu me võime jõuda peale lahkumist maisest ilmast. Mõtted meie elupäevadest, elu etappidest ja igaviku sfääridest, mis tunduvad olevat nii kaugel ja samas nii uskumatult lähedal.
- Aken – “inimene, kes vaatab üles”, sõna “antropoloogia” tõlge, toob minu töödesse akna kujutise, mis võimaldab meil sügavamalt süveneda seostesse oleviku ja igaviku vahel. Pilgud taevasse, tihti ka läbi akna, suunavad meid piiritu piiritusse ja igaviku olevikku. Ainult inimesele on antud privileeg vaadata, mõelda, unistada, uskuda.
Mulle meeldib väga J. P. Sartre mõte, et iga kunstiteos on nagu rebenenud lehekülg kellegi elust … Sama võin öelda ka oma piltide kohta. Loodan, et leian endale mõttekaaslasi selle näituse külastajate hulgast.”
Tatjana Kutsjuba on esinenud näitustega Võrus, mitmel pool Eestis, Moldovas ja Brasiilias. Tööd on jõudnud ka Rootsi, Taani, Norra, USA, Venemaa ja Brasiilia kogujate kollektsioonidesse.
Tatjana Kutsjuba loomingut saab näitusekülastaja vaadata lisaks raamatukogus slaidiprogrammil ja albumites, aga ka internetis veebilehtedel Kristlastest kunstisõbrad ja DUO Kunstigalerii.
Tatjana Kutsjuba kontakt: tel 5819 3727, e‑kiri